Wersje językowe
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!
Owoce liofilizowane premium a owoce świeże, owoce suszone, owoce mrożone, soki owocowe - podobieństwa, różnice, co wybrać?
Owoce liofilizowane premium a owoce świeże, owoce suszone, owoce mrożone, soki owocowe - podobieństwa, różnice, co wybrać?

OWOCE LIOFILIZOWANE PREMIUM A OWOCE ŚWIEŻE

Pięć porcji warzyw i owoców dziennie podstawą prozdrowotnej diety - mówią o tym naukowcy, pokazują to tzw. piramidy zdrowego odżywiania. Mowa, oczywiście, o owocach świeżych.

Wyższość owoców świeżych nad przetworzonymi jest niepodważalna. Pod jednym warunkiem - takim, że porównania dokonujemy w sezonie. W sezonie możemy kupić owoce, które rosły niedaleko nas. Owoce, którym dane było dojrzeć w naturalnych warunkach. Owoce, których droga z krzaka na nasz talerz była krótka. Owoce, których nie trzeba było specjalnie stabilizować czy zabezpieczać, by wytrzymały trudy transportu.

Owoce świeże poza sezonem podróżują do nas z odległych, a nawet bardzo odległych miejsc. By nie uległy przedwczesnemu zepsuciu, zrywane są przed osiągnięciem dojrzałości, niewiele korzystają ze zbawiennego działania promieni słonecznych. Zanim do nas dotrą, spędzają sporo czasu w podróży. Jeśli liczymy, że znajdziemy w nich wszystkie cenne składniki i wartości odżywcze, którymi przepełnione są owoce dostępne w tzw. sezonie, spotka nas zawód. Taki sam zawód nas spotka, jeśli będziemy liczyć na to, że poza sezonem owoce świeże będą smakować tak, jak smakują owoce w sezonie.

Owoce świeże poza sezonem to przeciwieństwo prozdrowotnych i prośrodowiskowych idei takich, jak „jedz naturalnie” czy „jedz lokalnie”. Zwolennicy podejścia „jedz lokalnie”, w tym dietoterapeuci, podkreślają, że jedzenie tego, co rośnie blisko nas jest najodpowiedniejsze dla naszych jelit. Można mówić o wypracowanej przez długie lata symbiozie pomiędzy tym, co jest w „naszej” glebie i tym, co jest w naszych jelitach. Nie chodzi tu o patriotyzm ekonomiczny, ani ideologiczny, chodzi o patriotyzm jelitowy.

Sezon na wybitnie prozdrowotne owoce jagodowe jest w Polsce krótki. Korzystajmy z niego jedząc garściami świeże polskie maliny, jeżyny, truskawki i inne polskie superowoce. Starajmy się wybierać te, które pochodzą z plantacji ekologicznych. Poza sezonem rezygnujmy z owoców świeżych, nawet jeśli w sklepie będą wyglądały kusząco. Sięgajmy po owoce jagodowe liofilizowane. Liofilizacja i tylko liofilizacja pozwala na zachowanie bez uszczerbku tego, co w świeżych owocach najcenniejsze: witamin, minerałów, wartości odżywczych i substancji biologicznie czynnych. Jest to naukowo potwierdzone. Tu również warunek jest jeden: proces liofilizacji musi być przeprowadzony właściwie, bez technologicznych skrótów, bez dosuszania mikrofalami, które są odpowiedzialne za to, że owoce poddane liofilizacji tracą swoją pełnowartościowość. Taki proces, przeprowadzony pieczołowicie, zgodnie z regułami sztuki, w Lioforte nazywamy liofilizacją premium.

Na koniec uwaga: owoce liofilizowane możemy oczywiście również jeść w sezonie na świeże owoce! Jest to wręcz doskonały wybór jeśli np. wybieramy się na dłuższą wycieczkę i nie mamy odpowiednich warunków do transportu owoców świeżych, a ich umycie też jest kłopotliwe.

 

Na powyższym zdjęciu pokazujemy naszą truskawkę liofilizowaną premium obok świeżej truskawki egzotycznego pochodzenia, którą zakupiliśmy poza sezonem na potrzeby sesji zdjęciowej. Owoce nie zostały poddane żadnej komputerowej obróbce.

 

OWOCE LIOFILIZOWANE PREMIUM A OWOCE SUSZONE

Owoce liofilizowane a owoce suszone - czy to w sumie nie to samo, jeśli chodzi o produkt końcowy? Otóż nie! I nie chodzi o różnicę w wyglądzie (choć jest ona ogromna), lecz przede wszystkim o różnicę w tym, co te owoce mają nam do zaoferowania.

Zarówno owoce suszone, jak i owoce liofilizowane powstają w procesach zmierzających do pozbawienia owocu wody, w celu jego dłuższej konserwacji. W suszonym owocu wody jest ok. 6-8%, w owocu liofilizowanym poniżej 3%. Na tym kończy się jednak podobieństwo.

Suszenie tradycyjne powoduje znaczny spadek wartości odżywczych owoców (średnio 50-60%, ale np. ilość witaminy C może zmniejszyć się nawet o 80%). Spadek wartości odżywczych jest szczególnie dotkliwy w przypadku suszenia w wysokich temperaturach, a takie właśnie jest w przypadku owoców najczęściej praktykowane. Suszenie w wysokich temperaturach powoduje pękanie ziarniaków - patrząc na wysuszony owoc widzimy, czy został poddany suszeniu w wysokich temperaturach czy nie. suszone maliny widoczne na zdjęciu zostały poddane takiemu suszeniu.

Owoce liofilizowane zachowują natomiast niemal w całości zawarte w owocu świeżym witaminy, minerały i substancje aktywnie czynne. Aby tak się stało, proces liofilizacji musi zostać przeprowadzony bez żadnych technologicznych „skrótów” w postaci np. dosuszania mikrofalami, bo to właśnie takie dosuszanie jest odpowiedzialne za spadek wartości odżywczych owoców liofilizowanych. W zakładzie produkcyjnym Lioforte żadnych "skrótów" nie praktykujemy, a urządzeń dosuszających nie posiadamy.

  

Powyższe zdjęcie zostało wykonane bez obróbki komputerowej, bez retuszu; po lewej - malina suszona marki pozycjonującej się w segmencie premium, po prawej - malina liofilizowana premium Lioforte. Do zdjęcia wybraliśmy najładniej prezentujące się maliny suszone. Z kolei nasze maliny liofilizowane zostały po prostu wysypane z woreczka, bez procesu selekcji.

 

OWOCE LIOFILIZOWANE PREMIUM A OWOCE MROŻONE

Proces liofilizacji nazywany jest potocznie suszeniem mrozem. Zastosowanie niskiej, minusowej temperatury jest więc elementem wspólnym i dla liofilizacji i dla mrożenia. Obydwa procesy wykorzystują też jako surowiec świeże owoce zebrane w sezonie.

Można w przybliżeniu powiedzieć, że nie ma istotnej różnicy w wartościach odżywczych, w zawartości witamin i minerałów, między owocami lio i owocami mrożonymi, oczywiście jeśli w obydwu przypadkach bierzemy surowiec tej samej dobrej jakości, i w obydwu przypadkach dbamy o właściwe przeprowadzenie procesu.

Olbrzymia przewagą owoców liofilizowanych nad owocami mrożonymi jest natomiast wygoda ich przechowywania i użytkowania. Torebki z owocami liofilizowanymi możemy przechowywać gdziekolwiek (jedyny warunek - szczelne zamknięcie), używamy od razu, nie trzeba czekać aż całość się rozmrozi, przewozimy i przenosimy jak chcemy i kiedy chcemy, nie ma potrzeby zachowania łańcucha zimna, możemy też przechowywać owoce liofilizowane latami, dużo dłużej niż owoce mrożone.

Kolejnym aspektem stanowiącym różnicę jest wygląd i konsystencja. Owoc mrożony może wyglądać bardzo ładnie, póki jest mrożony, ale gdy go rozmrozimy staje się mało estetyczny, a jego konsystencja staje się papkowata. Owoc liofilizowany zachowuje piękny wygląd, a jego chrupiąca konsystencja czyni z niego doskonałą zdrową przekąskę, przewyższającą pod względem prozdrowotnych walorów oraz składników odżywczych wszelkie owocowe czipsy.

 

OWOCE LIOFILIZOWANE PREMIUM A SOKI OWOCOWE

Porównywanie owoców liofilizowanych premium z sokami ma sens tylko wtedy, gdy mówimy o sokach świeżych tj. ze świeżych owoców ekologicznych, z użyciem wyciskarki wolnoobrotowej, bez dodatków (konserwujących, słodzących, itp.), wypitych tuż po przygotowaniu. Tylko tego typu soki wytrzymują porównanie z naszymi owocami - pod względem prozdrowotnego działania oraz zawartości witamin, minerałów oraz innych substancji biologiczne czynnych.

Przekazujemy tutaj jednak, ku refleksji, fragmenty wypowiedzi p. dr. Magdaleny Góry-Gębki, lekarza pediatry, która udzieliła nam wywiadu w ramach naszej Akademii Zdrowia Lioforte (przejdź do wywiadu):

„Zaleca się ograniczenie soków owocowych ogólnie, a w szczególności tych poddanych obróbce termicznej, pozbawionych błonnika, często także zawierających dodatkowe ilości cukrów, przy czym nie muszą to być cukry dodane, ale np. cukry, których zwiększona obecność wynika z tego, że dany sok jest robiony na bazie koncentratu, a nie jest wyciskany tuż przed podaniem.”

Dlaczego obecność błonnika jest taka ważna?

„Zawartość błonnika ogranicza wchłanianie cukru zawartego w owocach, wpływając na tak zwany indeks glikemiczny. Zwiększenie stężenia glukozy we krwi po spożyciu całego owocu jest stopniowe, stąd np. rekomendacje dla chorych z cukrzycą, by spożywać pokarmy bogate w błonnik pokarmowy, w tym właśnie całe owoce, nie soki. Błonnik również skutecznie pomaga likwidować zaparcia u dzieci, a zaparcia u dzieci są zjawiskiem dość częstym, łatwym do skorygowania przez odpowiednią dietę.” - to również słowa pani doktor.

Co z tego wynika?

Jeśli zależy nam na błonniku, zdecydowanie lepiej sięgać po owoce i pić wodę. W sezonie sięgamy po owoce sezonowe, a poza sezonem - po owoce liofilizowane. Liofilizacja (i tylko liofilizacja) sprawia, że owoce zachowują swoje wartości odżywcze i zawarte w nich substancje biologicznie czynne, a na dodatek zachowują je na długo, bez konieczności specjalnego, kłopotliwego przechowywania i transportowania (np. w lodówce).

I jeszcze jedno: pamiętajmy, że 1 szklanka naszych owoców liofilizowanych premium Lioforte to równowartość minimum 4, a bywa, że nawet i 12 (w zależności od owocu) szklanek owoców świeżych!

 

Na zdjęciu: po lewej - sok malinowy z certyfikatem eko, kupiliśmy go w sklepie z żywnością ekologiczną; po prawej - nasze lio maliny bio Lioforte, wyjęte z opakowania, wsypane do szklanki, bez obróbki graficznej.

 

 ---

©Lioforte Sp. z o.o. Sp.k.

Dalsze rozpowszechnianie w/w tekstu w całości lub jego fragmentów, oraz/lub zawartych w nim zdjęć wymaga uprzedniej zgody firmy Lioforte.

do góry
Instagram
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl